Výstava chodba 3. patro:
LOUISA PÜSCHELOVÁ: SÍLA STROMŮ A PŘÍBĚHY VODY. Výstava obrazů inspirovaných přírodou Českého středohoří. /do konce roku 2024, vstup volný/

Výstava chodba 2. patro:
KOMIKSOVÁ DÍLNA – naše nová nabídka pro školní kolektivy. Přijďte si prohlédnout komiksy, které vytvořily děti v rámci programu.

Přednáškový sál:
1.11. 17.00 HANS RICHTER- PRŮKOPNÍK MODERNY V SASKU A V ČECHÁCH. Přednáší historik a senátor Martin Krsek.
Nedoceněný architekt Hans Richter (1882-1971), rodák ze Šluknovska, je jedním z nejvýznamnějších zástupců meziválečné moderní architektury, tzv. Drážďanské moderny. Jeho unikátní a nadčasové domy stojí po celém Šluknovském výběžku, v Ústí nad Labem i v Sasku. Je například také autorem velmi výrazné vodárenské věže v Hellerau.
/v rámci festivalu Dny české a německé kultury/

6. 11. 18.00 EMOČNÍ PRVNÍ POMOC PRO PRÁCI SE STRESEM. Jak se vyrovnat s vysokou mírou stresu v běžném životě nebo pokud čelíte stresu z nějaké nenadálé události? Přednáší Mgr. Ing. Zlata Koštejnová a Mgr. Adéla Procházková, lektorky a praktikantky kraniosakrální terapie a metody EmotionAid ®.

14. 11. 17.00 CESTOVÁNÍ JINAK, ANEB, JAK CESTOVÁNÍM CHRÁNIT DIVOKOU PŘÍRODU
Přednáší Milan Jeglík a Zuzana Koloušková z organizace Justice for Nature. Oba jsou aktivní v monitoringu a ochraně divokých zvířat a jejich ekosystémů v různých částech světa. Své zkušenosti doplní unikátními fotografiemi a filmy.

19. 11. 17.00 JAK ZMĚNA POHLEDU NA SEBE MŮŽE PROMĚNIT VÁŠ VZTAH K DĚTEM
Péče v raném věku a její vliv na vzorce našeho chování, náš pohled na svět a na sebe samé.
Přednáší Martina Poláková, absolventka profesionálního terapeutického výcviku Dr. Gabora Maté v jeho přístupu Compassionate Inquiry (Soucitné dotazování).
Vhodné pro rodiče i učitele.

25. 11. 17.00 VEČER REPRODUKOVANÉ VÁŽNÉ HUDBY: Ruská klasika (Čajkovskij – Šostakovič). Připravil a uvádí Jan Bučina.

27. 11. 13.00-14.30 MOHOU FOTKY LHÁT? Jak pracovat s obrazovými hoaxy. Diskuzní blok k využití digitálních kompetencí pod vedením Lucie Štěpánkové. Vhodné především pro pedagogy. Přihlášení upřesníme.

27. 11. 17.00 SEBEŘÍZENÉ VZDĚLÁVÁNÍ: beseda o alternativní vzdělávací metodě. Večerem provází Tereza Těšínská. Ve spolupráci s komunitní školou Svobodná země.

Dětské oddělení:
12. 11. 15.30 ČTENÍ S VÝTVARNOU DÍLNOU: Podzim a vyrábění z listů. Připravila knihovnice Janka Drbohlavová. Pro děti od cca 3 let.

20. 11. 15.00-18.00 STRAŠIDELNÉ DESKOHRANÍ. Odpoledne plné stolních her a příšerek. Doporučený věk 8+. Ve spolupráci s DDM Boletice.

30. 11. 9.00-13.00 DEN PRO DĚTSKOU KNIHU:
10.00 O STRAŠLIVÉM DUŠÁNKOVI. Strašidelná pohádka tom, jaké to je, když jste malé strašidlo a neumíte a hlavně nechcete strašit! Hraje Teta Perla.

11.00 JAK SE DĚLÁ LEPORELO: výtvarný workshop ke knize FRANTIŠEK A TONDA.
Leporelo vypráví obrázky. Putujeme stránku za stránkou, hrdinou může být kdokoli. Vytvořit leporelo zvládne každý, i nejmenší s pomocí dospělých. Pod vedením Jitky Čapkové, výtvarnice a autorky knihy.
Po celou dobu:
UHÁČKUJ SI ZÁLOŽKU DO KNÍŽKY – základy háčkování a jednoduchá záložka do knížky. Pro šikovné děti i jejich rodiče. Vede Jula a Eli.
+ další výtvarné dílny a doplňkový program.

PRO ŠKOLY:
6. 11. 9.00 + 11.00 DOBRODRUŽSTVÍ BOBŘÍ RODINKY
Víte, jak žije bobří rodina na Labi? Přednáší Lenka Černá z CHKO České středohoří. Program je doplněn tvořivou dílnou. Vhodné pro 1. stupeň ZŠ.
Cena 30 Kč / žák

13. 11. 10.00 MIA NOSÍ PRADU. Představení pro starší děti, cca 8 až 12 let. Když se vám zhmotní přání a nakonec si uvědomíte, že se stanete jeho otrokem a čeká vás těžká cesta zpátky k sobě. Poetické představení plné autorských písní od našeho oblíbeného divadla Anička a letadýlko. Hraje Anička Duchaňová (ex Jablkoň) a Anežka Kubátová (divadlo Na zábradlí a Pod Palmovkou, Cena divadelní kritiky za ženský herecký výkon r. 2023).
Cena: 80Kč/žák

14. 11. 9.00 + 11.00 EKOSYSTÉMY AFRIKY
Projekt Nejbohatší ekosystémy planety Země (NEPZ) s Milanem Jeglíkem a Zuzanou Kolouškovou, tentokrát na téma Afrika. Vyberte si z témat: Řeka Nil, Prales a lidoopi, Savana. Program obsahuje přednášku, kvíz, vyhledávání informací v knihách, tvořivou dílnu.
Cena: 70 Kč/žák

20. 11. 10.30 ŽIVOT NA DOHLED HRANICE. KINOPŘÍBĚH. Dokument sestavený z vyprávění pamětníků z české i německé strany vzpomínajících na život v pohraničí. Hranice jsou fyzické, ale i v našich myslích. Proč nás tolik fascinují? Ve spolupráci s projektem Paměť národa.
Vstup volný.

Rezervace na všechny školní programy: vzdelavani@dcknihovna.cz

About Author

Back to top